Napster – rewolucja w świecie muzyki

W XXI wieku można powiedzieć, że muzyka raczej nie jest sprzedawana w formacie fizycznym, ale nie jest też sprzedawana w sieci. Dziś siłą napędową przemysłu muzycznego jest streaming.

Od kasety do mp3

Jeszcze nie tak dawno temu muzyka była przechowywana na taśmie magnetycznej. Kaseta została wynaleziona przez firmę Philips na początku lat 60. Chociaż w tych wczesnych latach jakość nie była porównywalna z winylem, produkcja wciąż się poprawiała, aż stała się standardowym formatem dla muzyki. Zjawisko przyspieszyło, gdy Philips otworzył swój patent, pozwalając, by inni producenci i wytwórnie mogły nagrywać na własnych taśmach.

Po dwudziestu latach hegemonii kaset, nadeszła płyta CD, która wygnała Walkmany millenialsów na dno szuflady. Sony wyróżniało się swoimi odtwarzaczami muzycznymi, słynącymi z tego, że były najbardziej najnowocześniejsze w tamtych czasach. Do lat 90. odtwarzacze muzyczne pojawiały się z płytami CD, a magnetofony znikały. Standardem w przechowywaniu muzyki stała się wtedy bezsprzecznie płyta kompaktowa, znacznie bardziej uniwersalna niż taśma, trwała (choć to zawsze było dyskusyjne) i o najlepszej jakości dźwięku. Więcej o muzyce, streamingu muzyki i instrumentach dowiesz się w http://muzykaonline.pl

Przełom wieków z Napsterem

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych mnożyły się strony z muzyką do pobrania w formacie mp3. Nadal była to skompresowana muzyka przechowywana na serwerze i pobierana nielegalnie.

Wszystko zmieniło się wraz z Napsterem. Sean Parker i Shawn Fanning uruchomili pierwszą wersję swojego oprogramowania w 1999 roku. Rewolucja polegała na tym, że przesyłanie pliku muzycznego odbywało się pomiędzy użytkownikami, bez konieczności hostowania pliku na zewnętrznym serwerze. W rzeczywistości jedynym zaangażowanym serwerem był własny serwer Napstera, który zarządzał połączeniami między użytkownikami w celu zorganizowania wymiany między źródłem a miejscem przeznaczenia pliku. Tak właśnie narodził się peer-to-peer .

W ciągu niespełna dwóch lat Napster osiągnął swój szczyt pod względem liczby aktywnych użytkowników. Nie mniej niż 26,4 mln w lutym 2001 r. Ale najwybitniejsi muzycy na międzynarodowej scenie szybko się wściekli, zwłaszcza po wyciekach utworów, które nie zostały jeszcze oficjalnie wydane. W 2002 roku Napster przestał funkcjonować jako system darmowego udostępniania muzyki. W jego ślady jeszcze przez jakiś czas szły inne: Morpheus, Ares, Audiogalaxy, Gnutella itd. A dwa inne protokoły, eMule i BitTorrent, nadal przetrwały jako platformy P2P.